´Moskva je tretí Rím; prvý a druhý padli, štvrtý už nebude´

Autor: Roman Kebísek | 30.3.2011 o 17:08 | (upravené 1.6.2012 o 15:10) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  2786x

Za tvorcu idey Moskvy ako ´tretieho Ríma´, sa považuje ruský mních z kláštora v Pskove Filofej (1465-1542). Vo svojich listoch, aj moskovskému veľkokniežaťu Vasilijovi III., prorokoval: "Dva Rímy padli, tretí stojí a štvrtý nebude".

Prvý, druhý, tretí Rím
Keď rímsky cisár Konštantín Veľký (272-337) presunul sídlo impéria z Ríma do Konštantínopola, dal mu aj prívlastok ´nový Rím´, čím sa prihlásil k mocenskému dedičstvu ´starého Ríma´, ktorý si, okrem iného, nárokoval na svetovládu. Po rozkole západného a východného kresťanstva r. 1054 sa Konštantínopol, sídlo Byzantskej ríše, začal považovať (v protiklade k západnej cirkvi) za nositeľa tej pravej viery. Po páde Konštantínopola do rúk Turkov r. 1453 prišiel o život aj posledný byzantský cisár Konštantín XI. Jeho neter Sofiu Paleolog si vzalo r. 1472 za manželku moskovské veľkoknieža Ivan III. Moskva si začala robiť nárok na označenie ´tretí Rím´ a teda aj na mocenské či duchovné dedičstvo ´oboch Rímov´.

Filofej prorokuje veľkokniežaťu Vasilijovi III: Moskva je tretí Rím, štvrtý nebude
Následníkom Ivana III. na moskovskom tróne sa stal Vasilij III. - syn, ktorého mal s neterou posledného byzantského cisára Sofiou. Veľkoknieža Vasilij III. sa stal jedným z adresátov ´prorockých´ listov pskovského mnícha Filofeja, ktorý v jednom z nich napísal: „Два Рима пали, а третий стоит, а четвёртому не быть".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?