F. Petrarca (1304-74) - ´otec humanizmu´ aj ´otec alpinizmu´

Autor: Roman Kebísek | 17.3.2011 o 20:55 | (upravené 15.1.2012 o 15:32) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1137x

Talianskeho básnika a obdivovateľa antickej vzdelanosti Francesca Petrarcu nazývajú nielen ´otcom humanizmu´, ale aj ´otcom alpinizmu´. Podľa amerického historika Morrisa Bishopa, aj celého radu ďalších, bol tento renesančný poet prvým moderným alpinistom, teda človekom, ktorý vyliezol na horský vrchol len z túžby zdolať ho a vidieť okolitý kraj z jeho perspektívy.

Petrarcov výstup 26. apríla 1336
Historici považujú F. Petrarcu za kliesniteľa vysokohorskej turistiky na základe jeho listu svojmu spovedníkovi Dionisiovi di Borgo San Sepolcro, v ktorom mu 26. apríla 1336, po návrate z niekoľkohodinovej túry na vrch Mont Ventoux (vyše 1900 m) v južnom Francúzsku, opisuje dôvod svojho výstupu a svoje reflexie z výletu. V jeho dobe nebolo bežné, aby niekto vyšiel na náročný vrchol ´len tak´, len pre samotný zážitok z túry.

Petrarca: Na vrchol ma viedlo želanie vidieť jeho výšku
Úvod Petrarcovho listu (český preklad z latinčiny Antonín Rausch): „Vystoupil jsem dnešního dne na nejvyšší horu tohto kraje, které plným právem říkají Mons Ventosus - Větrná hora, veden toliko přáním uvidět neobyčejnou výšku toho místa. Mnoho let jsem na tuto cestu pomýšlel - vždyť jsem, jak víš, žil v této krajině od detství; tak řídí osud lidské životy."

Petrarca na vrchole: Zostal som stáť ako strnulý, bol som uchvátený
Takto Petrarca v liste opisuje svoje pocity po vystúpení na vrchol hory: Nejdříve jsem zůstal stát jako strnulý, uchvácen nezvyklým váním vzduchu a nespoutaným rozhledem. Zahleděl jdem se zpět: pod mýma nohama ležely mraky a hned se mi staly méně nepochopitelnými Athos i Olymp, když to, co jsem o nich slýchal a čítal, jsem uviděl na hoře méne proslulé. Potom jsem zamířil své oči k italským krajům, k nimž můj duch nejvíce lne. Samotné Alpy, strmé a sněhem pokryté, jež kdysi onen krutý nepřítel všeho římského překročil, rozleptávaje skály octem, věříme-li pověsti, jsem viděl právě před sebou, i když jsou velice vzdáleny."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?