Schiller a Goethe privítali vo Weimare Máriu Pavlovnu hrou o nej

Autor: Roman Kebísek | 21.2.2011 o 16:25 | (upravené 9.1.2012 o 6:45) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  1278x

Keď sa Mária Pavlovna Romanovová (nar. 1786), dcéra ruského cára Pavla I., sestra cára Alexandra I. a Mikuláša I., vnučka cárovnej Kataríny Veľkej, vydala v roku 1804 v Petrohrade za syna sasko-weimarského vojvodu Karola Augusta, chystalo sa jej veľké uvítanie v novej vlasti - riaditeľ weimarského divadla, veľký nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe sa obrátil na svojho priateľa, tiež velikána nemeckej literatúry Friedricha Schillera, aby pri tejto príležitosti napísal divadelnú hru. Predstavenie uviedli. V tomto roku Máriu Pavlovnu namaľoval aj známy ruský portrétista Vladimír Borovikovskij (autor pozoruhodného portrétu mladej ruskej aristokratky Márie Lopuchinovej). Borovikovského portrét Márie Pavlovny z roku 1804:

Borovikovskij: Mária Pavlovna

Schiller: S napätím čakáme príchod ´novej hviezdy z východu´
Friedrich Schiller (1759-1805) čakal príchod Márie Pavlovny, nevesty syna vojvodu Karla Augusta, s netrpezlivosťou. Nazval ju ´novou hviezdou z východu´. Krátke predstavenie (Die Huldigung der Künste), ktoré na jej počesť napísal, bolo vlastne jeho posledným dramatickým dielom (ďalší rok zomrel). Obsah dielka bol jednoduchý - Máriu Pavlovnu prirovnával k vzácnemu stromu, ktorý sadia do novej zeme. Úvodné verše:

Wachse, wachse, blühender Baum
Mit der goldnen Früchtekrone,
Den wir aus der fremden Zone
Pflanzen in dem heimischen Raum!
Fülle süßer Früchte beuge
Deine immer grünen Zweige!

Príbuzní o Márii Pavlovne: Z ´malého vojaka´ vyrástla ´perla rodiny´
Stará matka Márie Pavlovny, cárovná Katarína Veľká si pozorne všímala vlastnosti svojich vnúčat. O malej Márii povedala, že je „úplný vojak", vraj sa mala narodiť ako chlapec, ničoho sa nebojí a hráva sa chlapčenské hry. Malá Mária sa podľa slávnej cárovnej zvykla prechádzať sem a tam s rukami zapretými v bok. Cárska dcéra mala pevnú vôľu, bola úprimná, živá, mala hudobný talent, rada čítala a tancovala ´ako anjel´. So zrelosťou naberala ženskú krásu, čoskoro ju nazývali „perlou rodiny". Ako vydatá žena sa Mária Pavlovna stala vo svojej novej vlasti patrónkou kultúry a dobročinnosti. Ešte podobizeň zrelej Márie Pavlovny, ktorú zhotovil okolo r. 1825 George Dawe:

Dawe: Mária Pavlovna

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?