Marcus Aurelius vzdal pri Hrone vďaku rodičom, učiteľom, bohom

Autor: Roman Kebísek | 18.2.2011 o 15:32 | (upravené 13.9.2013 o 17:11) Karma článku: 8,18 | Prečítané:  2767x

V dielku Hovory k sebe od rímskeho cisára a filozofa (stoika) Marca Aurelia (121-180), ktoré je rozčlenené na 12 kníh, sa prvá z nich odlišuje od ostatných nielen miestom svojho vzniku - napísal ju pri rieke Hron, kde bol na vojenskom ťažení - ale aj svojím charakterom. Druhú až dvanástu knihu Hovorov k sebe možno označiť za vlastné filozofické dielo, prvá kniha je iná - Marcus Aurelius v nej vymenúva všetkých, ktorým ďakuje za výchovu, pestovanie cností či formovanie názorov.

Marcus Aurelius

Prvú knihu diela napísal pri Hrone
Marcus Aurelius napísal dielo Hovory k sebe po grécky približne v posledných desiatich rokoch života v časoch svojho vojenského ťaženia proti germánskym kmeňom Markomanov a Kvádov v oblasti stredného Dunaja. Pod prvou knihou diela priamo zaznamenáva, že ju napísal pri rieke Hron, v prepise z gréckej abecedy do latinskej Granua. Prvou knihou vzdáva vďaku všetkým, ktorí v ňom v minulosti niečo hodnotné zanechali - dedo dobrotu, otec skromnosť a mužnosť, matka zbožnosť, štedrosť, odpor k zlým skutkom a myšlienkam a lásku k prostému životu. Pokračuje vďakou pradedovi za to, že nešetril na jeho domácich učiteľoch. Marcus Aurelius potom vymenúva svojich učiteľov a filozofov, až prechádza k bohom, ktorým ďakuje za príbuzných a učiteľov.

Hovory k sebe - filozofické videnie sveta Marca Aurelia
Marcus Aurelius je predstaviteľom dominujúcej rímskej filozofie - stoicizmu. Jeho videnie fungovania sveta možno poznať práve z diela Hovory k sebe. Na ukážku posledný odsek poslednej, dvanástej knihy tejto práce (český preklad Rudolf Kuthan):

„Člověče, žils jako občan v tomto velkém státu: co ti na tom záleží, zda-li pět či sto let? Neboť zákony měří každému stejně. Co je tedy na tom hrozného, jestliže tě ze státu odesílá nikoli tyran ani nespravedlivý soudce, nýbrž příroda, která tě do něho uvedla? (...) Neboť kdy je konec, to určuje onen, kdo byl kdysi původcem tvého stvoření, jako je nyní tvého rozloučerní. Ani tím, ani oním nejsi vinen ty. Odejdi tedy v dobré vůli! Neboť také ten, kdo tě propouští, je dobré vůle."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poľoval na ňu esesák: Keď vidím kotlebovcov v parlamente, musím kričať

ODOMKNUTÝ ROZHOVOR: Eva Mosnáková ako mladé dievča prežila holokaust.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?