´Rafaelovi anjelici sú znudené deti modelky pózujúcej ako P. Mária´

Autor: Roman Kebísek | 29.1.2011 o 7:22 | (upravené 17.9.2011 o 1:58) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  2668x

Esejista Frank Crane napísal v americkom časopise Fra z roku 1912 článok o svojej návšteve Drážďan, kde mal možnosť vidieť aj slávny obraz Sixtínskej madony od talianskeho majstra Rafaela (1483-1520). K opisu diela pripojil aj historku o dvoch známych anjelikoch v spodnej časti diela, ktorí prenikli vďaka svojmu detsky úprimnému, neštylizovanému výrazu v tvári aj do súčasnej popkultúry. Podľa príbehu sú to deti modelky, podľa ktorej Rafael stvárňoval Pannu Máriu, ktoré sa prišli pozerať, ako ich mamu maľujú - Rafaela chlapci s opretými bradami na svojich rukách tak upútali, až ich k obrazu primaľoval ako anjelov - takých, akí boli:

Anjelici

F. Crane: There is a sweet little story...
„There is a sweet little story about the cherubs with their chins resting on their hands in the lower part of the picture. It seems that while Raphael was painting the picture, the children of his model came and sat at the table. They rested their little chins on their dimpled hands and he reproduced them, just as they were, in his great picture," napísal Frank Crane o „roztomilej" historke o možno najslávnejších anjelikoch v dejinách výtvarného umenia.

F. Crane: Raphael´s Sistine Madonna looks like a human being
Frank Crane tiež píše, že na rozdiel od stoviek obrazov zobrazujúcich Pannu Máriu, ktoré videl, Rafaelova Sixtínska madona vyzerá ako „ľudská bytosť". Esejista, ktorý ju opisuje tak, ako naňho na obraze pôsobila, keď ho videl na vlastné oči, tvrdí, že toto dielo „veľa stráca" pretlačou: „In the prints of the Sistine Madonna much is lost."

Rafaelova madona

Ešte Rafaelov obraz Sixtínskej madony vo svojej úplnosti:

Rafael: Sixtínska madona

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer sa vracia k poplatku, ktorý sám zavrhol

Po novom by sa malo platiť za objednanie pacienta na ošetrenie mimo ordinačných hodín.

TECH

Miliardár Musk ukazuje, ako chce kolonizovať Mars

Podnikateľ chce začať expedície na Mars o dva roky.

DOMOV

Matka maloletej z Čistého dňa podáva trestné oznámenie na Tomáša

Nemal podľa nej zverejniť Natáliin list.


Už ste čítali?