S blížiacim sa otcovstvom začal Amedeo Modigliani maľovať deti

Autor: Roman Kebísek | 25.1.2011 o 18:13 | (upravené 17.8.2013 o 22:16) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  2843x

V roku 1918 sa chorľavý taliansky maliar Amedeo Modigliani (nar. 1884) presťahoval so svojou tehotnou družkou, o 14 rokov mladšou Jeanne Hébuternovou (nar. 1898) z Paríža na teplejší juh krajiny. S blížiacou sa novou, otcovskou úlohou v živote prichádza u Modiglianiho k niečomu novému aj v tematike jeho tvorby - tento majster portrétov, najmä svojich známych, a aktov začal maľovať preňho dovtedy netradičný námet - deti. Modigliani si aj pri nich zachoval svoj osobitý výtvarný štýl - tak ako v jeho celej tvorbe, aj na maľbách detských tvárí pútajú oči a spôsob ich zobrazenia. U detí zachytil ich nevinnosť a duševnú priezračnosť:

Modigliani: Dievčatko s vrkôčikmi

Po narodení dcéry Modigliani čoskoro zomrel, Jeanne spáchala samovraždu
V novembri 1918 sa Modiglianimu a Jeanne narodila dcéra, no to ešte nikto netušil, že nestihne spoznať svojich rodičov. V roku 1919 sa vrátili do Paríža a oficiálne zasnúbili, no Amedeo v januári 1920 zomrel na tuberkulózu a Jeanne, tehotná s ich druhým dieťaťom (v 9. mesiaci), neuniesla stratu partnera a deň po jeho smrti vyskočila z okna a zabila sa. Nečakane osirelú niečo vyše ročnú dcérku si neskôr adoptovala Amedeova sestra Margherita žijúca vo Florencii. Modiglianiho portréty Jeanne a Margherity:

Modigliani: Jeanne Hébuternová v klobúku a s náhrdelníkom

 

Modigliani: Margherita

Modiglianiho „prázdne" oči
Oba tieto portréty spájajú iskry v očiach modeliek, čo u Modiglianiho nebývalo často. Tento maliar je práve osobitý „nemaľovaním" očí, miesto nich necháva prázdne priestory, zachováva však ich tvar. Modiglianiho portréty „bez očí" ale nepôsobia „slepo", naopak - majú svoj vnútorný život, je „za očami":

Modigliani: Dáma s čiernou viazankou

„Zahmlené" oči Modiglianiho aktov
Modiglianiho akty sú popri jeho portrétoch druhým ťažiskovým žánrom. Pre Amedea je typické, že zmyselnosť pózy modelky umocňuje jej pohľadom - napríklad hmlistým:

Modigliani: Akt s bielym vankúšom

Modigliani a Achmatovová
Pozoruhodnou kapitolou v Modiglianiho tvorbe sú jeho náčrty aktov ruskej poetky Anny Achmatovovej (nar. 1889), ktorá bola v rokoch 1910 a 1911 v Paríži a stretala sa s ním:

Modigliani: Achmatovová

OBRÁZKY: abcgallery.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Neukazujú len svoje bohatstvo, ale to, ako žijú

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Architekt: Niektoré sedačky sú zámerne nepohodlné

Aké zásadné chyby robíme pri zariaďovaní obývačky?

SVET

Zomrel český hudobník Radim Hladík, založil skupinu Blue Effect

Postupne sa prepracoval k vlastnej tvorbe.


Už ste čítali?